Sot 25 vite nga krijimi i euros, monedha europiane u njoftua më 1 janar të vitit 1999

sot 25 vite nga krijimi i euros monedha europiane u njoftua me 1 janar te vitit 1999

Me shampanjë dhe tullumbace u festua më 1 janar të vitit 1999 krijimi i monedhës europiane.
Hapi i madh ishte njoftuar një vit më parë nga 11 shtete anëtare të Bashkimit Europian.

Duhej të pritej deri në vitin 2002 që ato 11 shtete anëtare të adoptonin euron në formë fizike, por një bashkim i vetëm monetar.

Dhe prej asaj kohe, shtetet e tjera anëtare i janë bashkuar grupit dhe Eurozona tani ka 20 vende, shtatë më pak se numri i përgjithshëm i shteteve anëtare të Bashkimit Europian.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts