Space X sjell pamjet magjike/ Publikohet momenti kur ekuipazhi civil pa për herë të parë Tokën nga hapësira (Video)

Një video e re e publikuar nga Space X tregon ekuipazhin e Inspiration4 duke zbuluar pamjen e tyre të jashtëzakonshme të Tokës, siç shihet përmes një dritareje me kube në anijen e tyre Crew Dragon.

Videoja prej 90 sekondash u postua në kanalin Inspiration4 në YouTube pasi u filmua nga anëtari i ekuipazhit Sian Proctor gjatë misionit, i cili u ul në mënyrë të sigurt përsëri në Tokë Të shtunën (18 shtator).

Videoja tregon anëtarët e ekuipazhit Chris Sembroski dhe Jared Isaacman (miliarderi që prenotoi dhe komandoi misionin SpaceX) duke e hequr ngadalë kapakun nga kupola. Në plan të parë, Hayley Arceneaux merr disa pajisje gati para se të shikojë nga dritarja me frikë, së bashku me shokët e tjerë të ekuipazhit.

Gjatë fluturimit të tyre të shkurtër, ekipi arriti një lartësi orbitale prej afërsisht 364 milje mbi sipërfaqen e planetit.

Kjo është më e larta e arritur që nga STS-103, një teleskop hapësinor Hubble që shërbente në 1999, dhe fluturimi hapësinor njerëzor i pestë më i lartë në Tokë në përgjithësi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com