Spanja dërgon 26 tonë ndihma humanitare në Gaza

spanja dergon 26 tone ndihma humanitare ne gaza
spanja dergon 26 tone ndihma humanitare ne gaza

Avionët ushtarakë spanjollë hodhën 26 tonë ndihma humanitare për palestinezët në Rripin e Gazës. Madridi i bëri thirrje Izraelit të hapë pikat kufitare tokësore për të parandaluar një zi buke, tha Ministria e Jashtme.

Operacioni, i kryer në koordinim me Jordaninë dhe i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian , dërgoi më shumë se 11,000 racione ushqimore për të lehtësuar “nivelet katastrofike të pasigurisë ushqimore” me të cilat përballen deri në 1.1 milion njerëz në Gaza, tha ministria në një deklaratë.

“Spanja këmbëngul në hapjen e vendkalimeve tokësore si një masë e domosdoshme për të shmangur një situatë zie buke,” shtoi ai.

Vende të tjera perëndimore, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, Francën dhe Gjermaninë, kanë përdorur gjithashtu pika ajrore për të ofruar ndihma për të lehtësuar krizën humanitare në Gaza pas gati gjashtë muajsh luftë midis forcave izraelite dhe militantëve të Hamasit.

Agjencitë e ndihmave thonë se dërgesat në Gaza, shumica e të cilave janë shkatërruar nga bombardimet izraelite, janë penguar nga pengesat burokratike dhe pasiguria që nga fillimi i luftës më 7 tetor 2023.

Javën e kaluar, një raport i mbështetur nga OKB tha se një zi buke ishte e pashmangshme dhe ka të ngjarë të ndodhë deri në maj në Gazën veriore dhe mund të përhapet në të gjithë enklavën deri në korrik.

Ministria e Jashtme spanjolle gjithashtu ripohoi angazhimin e saj për të mbështetur UNRWA , agjencinë humanitare të Kombeve të Bashkuara për palestinezët, dhe për ekzistencën e saj të vazhdueshme.

Në janar, donatorët kryesorë të UNRWA-s, përfshirë SHBA-në dhe Gjermaninë, pezulluan fondet pas akuzave se rreth 12 nga dhjetëra mijëra punonjësit e saj palestinezë dyshoheshin për përfshirje në sulmet ndaj Izraelit nga Hamasi që shkaktuan luftën.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts