Spanja do të nisë administrimin e dozës së katërt të vaksinës kundër COVID-19

Spanja do të fillojë të administrojë dozën e katërt të vaksinës kundër COVID-19 më 26 shtator, tha  Ministria e Shëndetësisë.

Vendimi është marrë në mbledhjen e Komisionit të Shëndetit Publik, i cili përfshin anëtarë nga të 17 komunitetet autonome të vendit.

Personat mbi 80 vjeç dhe ata që jetojnë në shtëpi pleqsh do të jenë të parët që do të marrin përforcuesin e dytë.

Ministria tha se grupi i parë i vaksinave kundër variantit Omicron do të mbërrijë sot dhe do të shpërndahet javën e ardhshme.

Deri më tani, më shumë se 95 milionë doza vaksinash janë administruar në Spanjë, me 40 milionë njerëz që kanë marrë dy doza.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *