Spanja, furnizuesja e ardhshme e Europës me energji?

13:07 25/03/2022

“DW” thotĂ« se ky qĂ«llim i kryeministrit Pedro Sanchez do tĂ« varet nga situata gjeostrategjike

Me sulmin e presidentit rus Vladimir Putin  ndaj UkrainĂ«s dhe bllokimin e projektit tĂ« shumĂ«diskutueshĂ«m  â€œNord Stream 2” gjithçka duket se ka ndryshuar. PĂ«rjashtim nga kjo nuk bĂ«n as Spanja e cila po pĂ«rballet me njĂ«  situatĂ« tĂ« re gjeostrategjike. Ky vend ka tradicionalisht marrĂ«dhĂ«nie tĂ« mira ekonomike me vendet arabe dhe botĂ«n afrikano-veriore por i duhet tĂ« forcojĂ« mĂ« shumĂ« marrĂ«dhĂ«niet me NigerinĂ« dhe furnizuesit e tjerĂ« tĂ« lĂ«ndĂ«ve tĂ« para shkruan “DW”.

Spanja prodhon 21% tĂ« energjisĂ« qĂ« konsumon nga burimet e rinovueshme dhe nĂ« kĂ«tĂ« mĂ«nyrĂ« nuk ka probleme me furnizimin e energjisĂ«. PĂ«r mediat spanjolle ky Ă«shtĂ« shansi i madh qĂ« ka vendi pĂ«r tĂ« luajtur njĂ« rol kyç nĂ« fushĂ«n e energjisĂ«. TĂ« ardhurat qĂ« vijnĂ« nga turizmi, Spanja dĂ«shiron t’i pĂ«rdorĂ« pĂ«r ta bĂ«rĂ« ekonominĂ« spanjolle sa mĂ« ekologjike. 

Mesa duket edhe BE e dĂ«shiron njĂ« gjĂ« tĂ« tillĂ« pasi shpesh ka bĂ«rĂ« thirrje pĂ«r riaktivizimin e projektit MidCat (Midi Catalonia), linjĂ«s sĂ« gazit midis SpanjĂ«s dhe FrancĂ«s, punimet e sĂ« cilit u ndĂ«rprenĂ« nĂ« vitin 2019. Por problemi kryesor mbetet financimi. Kryeministrit Pedro SĂĄnchez do t’i duhet fillimisht tĂ« tĂ« pĂ«rmirĂ«sojĂ« situatĂ«n ekonomike nĂ« vend para se tĂ« marrĂ« njĂ« vendim tĂ« tillĂ«.

Spanja ka vetĂ«m 5 centrale atomikĂ« nĂ« punĂ«, tĂ« cilat mendohet tĂ« shkĂ«puten nga rrjeti vitet e ardhshme. Por ekspertĂ«t paralajmĂ«rojnĂ« se nĂ«se ndodh kjo  Ă«ndrra e kryeministrit Pedro Sanchez, qĂ« ta kthejĂ« SpanjĂ«n nĂ« prodhues tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m energjie ka tĂ« ngjarĂ« tĂ« mos bĂ«hĂ«t realitet.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *