Spanja goditet nga përmbytjet e shumta

23:30 02/09/2021

Autoritetet u kanë kërkuar qytetarëve të jenë të kujdesshëm

Spanja është përfshirë ditët e fundit nga moti i keq, me reshje të mëdha shiu, të cilat kanë sjellë përmbytje të mëdha.

Në vetëm gjysmë ore, reshjet e shiut kanë shkaktuar rrëshqitje dheu dhe përmbytje në qytetin katalanas Alcanar.

ShumĂ« imazhe tĂ« publikuara nĂ« rrjetet sociale  tregojnĂ« se si uji merr gjithcka qĂ« i del pĂ«rpara.

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez shprehu solidaritetin e tij me banorët e prekur ndërsa ka kërkuar nga qytetarët e tij të ndjekin këshillat e shërbimeve të urgjencës pasi shira të rrëmbyshëm pritet të rifillojnë sërish.

Deri më tani nuk raportohet për viktima, ndërsa autoritetet lokale u kanë kërkuar banorëve të bëjnë kujdes dhe të qëndrojnë në shtëpi.

Madridi dhe zona të tjera të Spanjës qendrore janë prekur nga shira të dendura duke çuar në bllokime të trafikut dhe ndërprerje të shërbimeve të transportit publik.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.