Spanja heq kufizimet e udhëtimit për vendet jashtë BE

23:59 21/05/2021

Udhëtaret e vaksinuar nga Britania, Australia, Izraeli do te vizitojnë vendin nga 7 Qershori

Spanja do të lejojë njerëzit nga vendet jo-BE që janë vaksinuar kundër COVID-19 të hyjnë në vend nga 7 Qershori.

Rregulli i ri do të zbatohet për udhëtarët e vaksinuar pavarësisht nga vendi i tyre i origjinës. Qeveria ka bërë të ditur se Mbretëria e Bashkuar Australia, Zelanda e Re, Izraeli dhe Japonia do të jenë në listën e vendeve. Ata nuk do të kenë nevojë për një provë PCR.

[embedded content]

Duke folur një ditë pasi Bashkimi Evropian arriti një marrëveshje të shumëpritur për certifikatat dixhitale të vaksinave, Sanchez tha se kthimi i turizmit do të ishte nxitësi kryesor i rimëkëmbjes ekonomike të Spanjës. 

Paralelisht, nga 24 Maji, Spanja do të lejojë që turistët nga vendet jo-anëtare të BE-së që vlerësohen si një rrezik i ulët i infeksionit të koronavirusit të hyjnë pa një test negativ PCR.

Me rezervimet e hoteleve tashmë të rikuperuar që kur një gjendje e jashtëzakonshme skadoi në fillim të këtij muaji, Sanchez tha se regjimi i ri i udhëtimit do të lejojë ardhjet e turistëve ndërkombëtarë të arrijnë deri në 70% të niveleve para-pandemisë deri në fund të vitit.

Këtë verë ai parashikon që mbërritjet mund të arrijnë 30% -40% të niveleve të vitit 2019. Numri i turistëve të huaj në Spanjë ra më shumë se 80% në vitin 2020 pas kufizimeve të COVID-19.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.