Spanja i dhuron Ukrainës 30 ambulanca, gjeneratorë elektrikë

spanja i dhuron ukraines 30 ambulanca gjeneratore elektrike
spanja i dhuron ukraines 30 ambulanca gjeneratore elektrike

Spanja dhuron 30 ambulanca dhe gjeneratorë për furnizimin me energji elektrike për spitalet në Ukrainë.

“Një shembull ndihme ishte dhurimi i 30 ambulancave për qeverinë e Ukrainës me ndihmën e Fondit të Popullsisë së OKB-së. Këto ambulanca do të ofrojnë ndihmë për gratë shtatzëna, si dhe gratë në lindje që nuk mund të shkojnë në spital,”  thaJosé Manuel Albares. Bueno, Ministri i Punëve të Jashtme të Spanjës,në një konferencë të përbashkët me Ministrin e Punëve të Jashtme të Ukrainës Dmytro Kuleba në Kiev.

Ai njoftoi gjithashtu dorëzimin e pesë grupeve të gjeneratorëve, të cilët tashmë janë në rrugën e tyre për në Ukrainë, me kërkesë të Dmytro Kuleba. Kjo pajisje do të ndihmojë në mbështetjen e furnizimit me energji elektrike të spitaleve dhe objekteve të tjera të kujdesit shëndetësor.

Albares vuri në dukje gjithashtu se Spanja do të dërgonte 14 gjeneratorë të tjerë, të blerë nga Agjencia Spanjolle për Bashkëpunim Ndërkombëtar për Zhvillim (AECID).

Siç është raportuar, Ministri i Jashtëm spanjoll José Manuel Albares mbërriti për një vizitë në Kiev më 2 nëntor. Pas takimit, Dmytro Kuleba njoftoi një paketë të re ndihme ushtarake nga Spanja.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts