Spanja rrit pagat e nëpunësve civilë me 2%

22:00 05/10/2021

Qeveria spanjolle planifikon një rritje edhe për të gjithë pensionistët

Pas rritjes së çmimeve për produktet e konsumit qeveria spanjolle planifikon t’u japë të gjithë nëpunësve civilë një pagë prej 2% gjatë vitit të ardhshëm.

Rritja e pagës duhet të ratifikohet nga Këshilli i plotë i Ministrave dhe më pas nga parlamenti para fundit të vitit si pjesë e Ligjit të Përgjithshëm të Buxhetit të Shtetit për vitin e ardhshëm.

Çmimet janë rritur 4% këtë vit (një nivel që nuk është regjistruar për 13 vjet), si rezultat i rritjes së kostos së energjisë elektrike, gazit dhe karburantit.

Qeveria pohon se rritja e çmimeve është e përkohshme, por Banka e Spanjës ka paralajmëruar për efektet e raundit të dytë, të tilla si rritja e pagave, të cilat mund të bëjnë që inflacioni të vazhdojë.

Paga minimale spanjolle u rrit 1.6% në Shtator dhe qeveria planifikon rritje të mëtejshme për 2022.

Ndërkohë, pensionet për të moshuarit do të rriten më 1 Janar për t’u përshtatur me normën mesatare të inflacionit të këtij viti , të cilën ekspertët e vlerësojnë në rreth 2.8%.

Socialistët dhe partia radikale e majtë Unidas Podemos, e cila përfshin koalicionin qeverisës, ranë dakord për një projekt buxhet pas disa javësh mosmarrëveshjesh.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.