Spanjë, hetimi: Mbi 200,000 viktima të sulmeve seksuale nga priftërinjtë katolikë

spanje hetimi mbi 200000 viktima te sulmeve seksuale nga prifterinjte katolike

Janë më shumë se 200,000 viktima të abuzimit seksual nga priftërinjtë, sipas një komisioni hetimor.

Numri i personave që u sulmuan seksualisht nga priftërinjtë në Spanjë kur ishin të mitur mund të kalojë 200,000, tha sot një komision i pavarur hetimor për krimet kundër fëmijëve brenda Kishës Katolike.

Raporti nuk citon shifra të sakta, por përfshin një sondazh, të kryer me kërkesë të komisionit me më shumë se 8,000 njerëz, sipas të cilit 0.6% e popullsisë së rritur të Spanjës raporton se është sulmuar seksualisht nga një prift kur ishin të mitur.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts