Spanjë, llava e vullkanit në ishullin La Palma për 33 ditë shkatërroi 2.185 ndërtesa

Llava nga vullkani Cumbre Vieja në ishullin La Palma të arkipelagut Kanare në jugperëndim të Spanjës, në një periudhë 33-ditore ka shkatërruar 2.185 ndërtesa, shumica shtëpi.

Sipas të dhënave të përditësuara nga Sistemi i Imazheve Satelitore (Copernicus) të Bashkimit Evropian, njoftohet se llava e vullkanit dogji 2.185 ndërtesa dhe se aktualisht 76 shtëpi ndodhen në situatë të rrezikuar.

Llava e cila derdhet nga dy anë e vullkanit i cili është aktiv që nga 19 shtatori, ka mbuluar në ishull një sipërfaqe prej 866 hektarësh.

Po ashtu nën llavë ka mbetur disa rrugë prej 62,6 kilometrash në rajon.

Llava, e cila ka mbërritur edhe në vendbanimin La Laguna, dogji shkollën dhe pikën e karburantit që ndodhet në këtë zonë. Zyrtarët njoftuan se lënda djegëse në karburant është evakuuar më parë me qëllimin e masave paraprake.

Mbi 1.200 persona që nga dje janë evakuuar nga vendbanimet e tyre të cilat janë të kërcënuara nga llava, temperatura e së cilës arrin deri në 1.150 gradë celsius. Ndërkohë, theksohet se ka tejkaluar në mbi 8 mijë numri i personave që kanë braktisur shtëpitë e tyre.

Teksa prej një muaji e gjysmë vazhdojnë tërmetet në La Palma, Instituti Kombëtar Gjeografik bëri të ditur se në 12 orët e fundit janë regjistruar gjithsej 38 tërmete, prej të cilëve më i madhi 4,3 ballë.

Ekspertët nuk presin që vullkani të shuhet në një kohë të shkurtër.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *