Spanjë, më shumë se 140 migrantë shpëtohen rrugës për në Ishujt Kanarie

Ekipet spanjolle kanë shpëtuar më shumë se 140 migrantë të padeklaruar në një rrugë detare të rrezikshme nga Afrika për në Ishujt Kanarie, theksuan autoritetet.

Shërbimet e urgjencës për Ishujt Kanarie njoftuan se ekipet e shpëtimit shpëtuan 90 migrantë jo shumë larg ishullit Gran Canaria, prej të cilëve 47 ishin nga Afrika sub-sahariane dhe 43 nga Afrika Veriore.

Edhe 55 migrantë të tjerë, të gjithë nga vendet sub-sahariane, u shpëtuan pranë ishullit Fuerteventura.

Gran Canaria dhe Fuerteventura i përkasin arkipelagut spanjoll të Ishujve Kanarie në Oqeanin Atlantik dhe ndodhen vetëm 100 kilometra nga Maroku.

Ministria e Punëve të Brendshme e Spanjës njoftoi se që nga fillimi i këtij viti 13.118 migrantë të padeklaruar kanë mbërritur në ishull, shifër dy herë më e lartë se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.