Spitalet amerikane në kaos

20:44 14/08/2021

Për shkak të përhapjes në masë të variantit Delta

Spitalet nĂ« disa shtete amerikane janĂ« duke arritur ne kapacitetet e plota duke trajtuar rastet e rĂ«nda me koronavirus pĂ«r shkak tĂ« pĂ«rhapjes nĂ« masĂ« tĂ« variantit Delta. MĂ« 13 Gusht guvernatorja e Alabama Kay Ivey shpalli gjendjen e jashtĂ«zakonshme pasi punĂ«torĂ«t shĂ«ndetĂ«sorĂ« thanĂ« se po pĂ«rballen me njĂ« “valĂ« nĂ« rritje tĂ« rasteve me COVID-19, qĂ« po mbingarkon spitalet”. E njĂ«jta situatĂ« edhe nĂ« Oregon.

Përveç ngarkesës së punës, punonjësit mjekësorë shprehin pakënaqësinë për politizimin e parandalimit dhe kontrollit të epidemisë.

Debatet e pafundme politike, dezinformatat pĂ«r COVID-19 qĂ« po pĂ«rhapen nĂ« tĂ« gjithĂ« vendin, po dĂ«mtojnĂ« seriozisht pĂ«rpjekjet pĂ«r reagimin ndaj pandemisĂ«.

Shkalla e ulĂ«t e vaksinimit dhe varianti â€śDelta” i coronavirusit kanĂ« nxitur njĂ« rritje tĂ« rasteve tĂ« COVID-19 nĂ« tĂ« gjithĂ« Shtetet e Bashkuara, duke mposhtur disa sisteme mjekĂ«sore shtetĂ«rore.

Arkansas, Florida, Luiziana, Misisipi dhe Oregon kanĂ« raportuar numĂ«r rekord tĂ« shtrimeve nĂ« spital COVID-19 duke bĂ«rĂ« qĂ« njĂ«sitĂ« e kujdesit intensiv tĂ« jenĂ« pranĂ« kapacitetit dhe duke detyruar shtetet tĂ« kĂ«rkojnĂ« ndihmĂ« mjekĂ«sore nga qeveria federale.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *