Spitalet italiane, në ndihmë të Gjermanisë

15:41 20/11/2021

Do të trajtojnë gjermanët e prekur nga Covid

Gjermania po përballet me një valë tjetër infektimesh nga virusi vdekjeprurës Covid-19. Rastet ditore kanë kaluar 50 mijë. Kujdesi intensiv po ezaurohet  dhe rastet vijojnë të mbeten të larta.

Përballë kësaj situate rajoni verior italian i Lombardisë ka vendosur të pranojë pacient me Covid-19 nga Gjermania.

Nënkryetarja e qeverisë rajonale, Letizia Morati tha se spitalet gjermane po përballen me një emergjencë dramatike ku njësitë e kujdesit intensiv janë në prag kolapsi.

Në pranverën e vitit 2020 Gjermania ndihmoi Italinë kundër luftës me Covid-19 dhe Morati tha se tani është momenti që Italia të gjendet në krah të Gjermanisë.

Lombardia ka aktualisht të ezauruar vetëm 4% të shtretërve në kujdesin intensiv.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com