Spitalet në Britani të Madhe mbushen me qytetarë të prekur nga varianti Omicron, autoritetet paralajmërojnë masa të reja

Rreth 250 persona tashmë po trajtohen në Britani me variantin Omicron të koronavirusit, njoftoi të martën në mëngjes zëvendëskryeministri britanik Dominique Raab.

Një ditë pas njoftimit nga vetë kryeministri Boris Johnson për vdekjen e parë të vendit nga Omicron, zoti Raab konfirmoi se mutacioni i ri po përhapej me shpejtësi në Britani, kështu që nevojiteshin urgjentisht masa të reja, si ato të propozuara nga qeveria për kufizimin e ri.

Masa e re kryesore ka të bëjë me lëshimin e të ashtuquajturës Covid Pass, e cila tashmë do të jetë e nevojshme për hyrjen në vende të mbushura me njerëz, si teatro, kinema, stadiume etj. Është i kufizuar edhe numri maksimal i klientëve të lejuar në pube dhe restorante.

Gjithashtu, kontrolli është forcuar për ata që janë në kontakt të ngushtë të rasteve të konfirmuara, me kërkesë për testim të shpejtë çdo ditë për shtatë ditët e para pas diagnozës së parë.

Partia në pushtet është e ndarë për projektligjin. Tashmë 79 deputetë konservatorë synojnë të votojnë kundër masave të reja që qeveria e Boris Johnson do të përpiqet të miratojë në Dhomën e Komunave të martën. Ky është reagimi më i fortë i deputetëve konservatorë që kur Johnson u bë kryeministër.

Megjithatë, opozita mbështet shumë nga masat dhe pritet të ndihmojë në miratimin e projektligjit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.