Spiunohen Merkel edhe evropianët nga SHBA

22:00 31/05/2021

Shërbimi sekret i Danimarkës ndihmoi SHBA të spiunonte politikanët evropianë duke përfshirë kancelaren gjermane Angela Merkel nga 2012 në 2014.

Shërbimi i Inteligjencës së Mbrojtjes (FE) bashkëpunoi me Agjensinë e Sigurisë Kombëtare të SHBA (NSA) për të mbledhur informacion.

Informacionet kanë dalë në bazë të një hetimi të brendshëm në Shërbimin e Inteligjencës Mbrojtëse Daneze, duke cituar nëntë burime të paidentifikuara që kanë pasur qasje në hetim.

Sipas hetimit, Agjensia e SigurisĂ« KombĂ«tare tĂ« SHBA pĂ«rdori kabllot daneze tĂ« informacionit pĂ«r tĂ« spiunuar zyrtarĂ« tĂ« lartĂ« nĂ« Suedi, Norvegji, FrancĂ« dhe Gjermani, pĂ«rfshirĂ« edhe ish-ministrin e JashtĂ«m gjerman Frank-Ëalter Steinmeier.

Presidenti gjerman Frank-Ëalter Steinmeier dhe njĂ« zĂ«dhĂ«nĂ«s i Angela Merkel kanĂ« thĂ«nĂ« se ata nuk ishin nĂ« dijeni tĂ« pĂ«rfshirjes daneze derisa raporti u nda me media tĂ« tjera evropiane. Ministri i Mbrojtjes i DanimarkĂ«s Trine Bramsen, i cili thuhet se ishte informuar mĂ« herĂ«t pĂ«r spiunazhin. PĂ«r mediat vendase ajo u shpreh se pĂ«rgjimi sistematik i aleatĂ«ve tĂ« ngushtĂ« Ă«shtĂ« i papranueshĂ«m.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *