Sportisti humb jetën, gruaja e tij ngel shtatzënë duke i marrë spermën nga trupi pas vdekjes

23:04 28/10/2021

E veja e një snowboarderit olimpik Alex Pullin ka sjellë në jetë vajzën e tij pasi i nënshtrua trajtimit IVF duke përdorur spermën e marrë nga ai pasi vdiq.

Dy herë kampioni i botës vdiq gjatë peshkimit me shtizë në brigjet e Artë të Australisë 15 muaj më parë. Ai u gjet pa ndjenja nën ujë dhe nuk reagoi kur u tërhoq në breg nga rojet e shpëtimit.

Mjekët u përpoqën ta shpëtonin në vendngjarje, por përpjekjet e tyre për ta ringjallur fatkeqësisht rezultuan të pasuksesshme. Tani partnerja e tij Ellidy Pullin ka njoftuar në Instagram se vajza e tyre, Minnie Alex Pullin, ka lindur të hënën.

E veja ka ndarë udhëtimin e saj të kontracepsionit në podkaste dhe nëpër kanalet e saj të mediave sociale.

Pullin njoftoi shtatzëninë e saj në Qershor të këtij viti, duke postuar në Instagram se ajo dhe snowboardisti kishin “ëndërruar prej vitesh” për të pasur një fëmijë.

“Babai yt dhe unë kemi ëndërruar për ty prej vitesh vogëlushe. Jam e lumtur që po të mirëpres në këtë botë”, shkruajti ajo.

Ajo tha në një podcast më parë se ajo dhe Alex kishin qenë duke u përpjekur të mbeteshe shtatzënë para vdekjes së tij.

“Nuk kam qenë kurrë më e sigurt apo e emocionuar për ndonjë gjë gjatë gjithë jetës sime”, shkroi ajo pasi tha se kurrë nuk e kishte imagjinuar se do ta merrte mundimin për të përjetuar një shtatzëni e vetme.

Pullin i quajtur ndryshe si “Chumpy”, konkurroi për Australinë në snowboard cross në tre Olimpiadë dimërore të veçanta, në 2010, 2014 dhe 2018.

Ai ishte gjithashtu flamurtar i Australisë në lojërat e 2014 në Soçi, ku arriti në çerekfinale përpara se të eliminohej.

Para kësaj ai kishte fituar dy medalje të arta në kampionatin botëror në 2011 në La Molina dhe 2013 në Stoneham. /tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.