Stafi mjekësor i spitaleve kombëtare të Anglisë kritikojnë Instagramin për shitjen e ilaçeve të palicensuara

10:21 03/05/2021

Stafi mjekësor i spitaleve kombëtare të Anglisë i kanë kërkuar Instagram-it që të rregullojë llogaritë që shesin ilaçet e palicencuara, të rrezikshme që kryesisht i drejtohen grave dhe vajzave më të reja.

Shitja e Apetamin është e paligjshme në MB, por “BBC Three” zbuloi se është në dispozicion në dyqane dhe në internet. Në një letër të hapur, drejtuesit e NHS thonë se janë të shqetësuar për promovimin e produktit dhe ndikimin në shëndetin fizik dhe mendor. Instagram thotë se shitja e barnave jo-mjekësore është rreptësisht kundër politikave të tyre.

Apetamina nuk është e licencuar në Mbretërinë e Bashkuar, nuk janë kryer teste për të siguruar që plotëson standardet e rrepta të sigurisë dhe nuk duhet të shitet, furnizohet ose reklamohet.

Mjekët thonë se keqpërdorimi i stimuluesit të oreksit mund të shkaktojë lodhje të rëndë, verdhëz dhe madje edhe dështim të mëlçisë. Sidoqoftë, shurupi promovohet rregullisht nga ndikuesit e mediave sociale si një mënyrë e shpejtë për të fituar peshë.

Instagram tha se kishte mbyllur llogari që shesin dhe reklamojnë Apetamin në përgjigje të dokumentarit “BBC there” Curves Dangerous, i cili u transmetua në 21 Prill.

Sidoqoftë, stafi mjekësor thotë se janë gjetur dhjetëra profile që janë aktive dhe kur është raportuar, asnjë veprim nuk është ndërmarrë.

Në letër, Drejtori Kombëtar i Mjekësisë, Stephen Poëis dhe Drejtori Kombëtar i Shëndetit Mendor, Clare Murdoch, kërkojnë një azhurnim urgjent për faqet që shesin Apetamin.

“Ne jemi të shqetësuar për ndikimet fizike dhe shëndetësore mendore të promovimit të këtij ilaçi dhe ju nxisim me forcë të demonstroni detyrën e kujdesit ndaj klientëve tuaj dhe të ndaloni tani këtë përmbajtje të rrezikshme.”

Kjo letër po dërgohet edhe në emër të pacientëve, stafit mjekësor dhe njerëzve që përjetojnë dismorfinë trupore dhe kushte të tjera të shëndetit mendor, si dhe familjet e tyre.

Letra, e cila është nënshkruar gjithashtu nga Fondacioni i Çrregullimit të Dysmorphic Body, i ka kërkuar Instagramit të konfirmojë nëse mendon se firmat e mediave sociale duhet të kontribuojnë më shumë financiarisht në shërbimet e shëndetit mendor të të rinjve. /tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts