‘Standardet e sigurisë të administratës së Biden për fëmijët emigrantë në paraburgim, të pamjaftueshme’, avokatët: Të merren masa

standardet e sigurise te administrates se biden per femijet emigrante ne paraburgim te pamjaftueshme avokatet te merren masa
standardet e sigurise te administrates se biden per femijet emigrante ne paraburgim te pamjaftueshme avokatet te merren masa

Avokatët për fëmijët emigrantë që mbërritën në Shtetet e Bashkuara vetë thonë se rregullat e reja të administratës Biden nuk janë të mjaftueshme për të garantuar sigurinë e tyre ndërsa ata janë në paraburgim në SHBA dhe nuk duhet të zëvendësojnë një marrëveshje dhjetëvjeçare nga një gjykatë. zgjidhje që kërkon mbikëqyrje gjyqësore.

Administrata e Biden muajin e kaluar i kërkoi gjykatës të heqë pjesërisht rregullat, disa javë pasi Departamenti i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore të SHBA-së publikoi masat e veta mbrojtëse , në fuqi më 1 korrik, që sekretari Xavier Becerra tha se do të vendosë “standarde të qarta për kujdesin dhe trajtimin e të pashoqëruarve ( migrantë) fëmijë.”.

Aktualisht, avokatët që përfaqësojnë emigrantët fëmijë kanë autoritet të gjerë për të vizituar ambientet e kujdestarisë dhe për të kryer intervista me stafin dhe migrantët e tjerë, dhe lejohen të regjistrojnë ankesa në gjykatë, e cila mund të urdhërojë ndryshime.

Leecia Ëelch, zëvendësdrejtoreshë e çështjeve gjyqësore në të Drejtat e Fëmijëve, e cila përfaqëson fëmijët në këtë rast, tha se mbikëqyrja e gjykatës është e nevojshme tani më shumë se kurrë. Mbrojtësit thonë se marrëveshja e Flores ka qenë instrumentale në garantimin e kushteve të sigurta për fëmijët, veçanërisht në mes të ndalimeve në kufi në rritje gjatë dy viteve të fundit, ku përfshiheshin afro 300,000 të mitur të pashoqëruar.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts