“Starstreak, predha me shpejtësi të lartë”/ The Times: Raketa britanike rrëzon helikopterin rus në luftën në Ukrainë

“Raketa e Britanisë së Madhe ka rrëzuar helikopterin e parë rus në luftën në Ukrainë”, shkruan The Times.

‘Starstreak’, një predhë me shpejtësi të lartë që shkatërron objektivat me tre shigjeta kinetike, u filmua duke e shkatërruar avionin në dysh mbi rajonin e Luhanskut në lindje të vendit.

Një burim i Ministrisë së Mbrojtjes besonte se ky rrëzim i avionit rus u realizua nga Starstreak.

Gjithashtu sipas burimeve sistemi kundërajror ishte vendosur në vend për gati një javë.

Kujtojmë se Starstreak u dërgua në Ukrainë si pjesë e një pakete armësh nga Britania që përfshin mijëra raketa të gjeneratës së ardhshme të armëve të lehta antitank (NLAW).

Mund të qëllohet nga një stacion ose lëshues dhe të nxjerrë avionë dhe helikopterë deri në 7 km larg.

Ndryshe nga raketat e tjera kundërajrore, predha ndahet në tre shigjeta në ajër dhe duhet të drejtohet me lazer drejt objektivave nga operatori në tokë, transmeton BalkanWeb.

Kjo e bën praktikisht të pamundur që aeroplanët e armikut të vendosin kundërmasa të tilla si flakërima për të shpërqendruar raketën, sepse, ndryshe nga Stinger i prodhuar në SHBA, ai nuk përdor energji infra të kuqe.

Përvetësimi i armës është i vështirë. Ushtarët duhet të kenë 1000 goditje të suksesshme në një simulator përpara se të lejohen të lëshojnë një raketë të drejtpërdrejtë.

Ministria e Mbrojtjes, dërgoi një ekip të operatorëve më të mirë britanikë të Starstreak dhe një simulator në një vend sekret në një vend fqinj për të trajnuar ukrainasit.

Starstreak është projektuar dhe prodhuar nga kompania e mbrojtjes dhe e hapësirës ajrore Thales në Belfast.

 Methode Times Prod Web Bin 0e932d1e B204 11ec 8570 B43daaf58ea1

“Është me të vërtetë një ndryshim , një hap i rëndësishëm në aftësitë e ukrainasve, sepse diapazoni i tij është shumë më i madh. Është absolutisht vdekjeprurëse dhe ju mund të rrëzoni çdo gjë nga një MiG tek helikopterët luftarakë dhe është tepër i saktë”, tha një burim i industrisë për The Times .

Britania ka qenë një nga kontribuuesit më të mëdhenj të pajisjeve ushtarake në Ukrainë.

Tashmë do të dërgojë sërish pajisje ushtarake. Po planifikon të  dërgojë 10,000 raketa antitank dhe anti-ajror dhe po ofron 400 milionë paund në mbështetje humanitare dhe ushtarake.

60ee6497b6ac3724e60dd494933d91b1

Shtetet e Bashkuara gjithashtu po ofrojnë sasinë më të madhe të armatimit, me dërgesa të lëshuesve Stingers dhe Javelin, si dhe drone të teknologjisë më të fundit Switchblade, si pjesë e një pakete prej 1 miliard dollarësh.

Kanadaja, e cila ka popullsinë e tretë më të madhe të ukrainasve, pas Ukrainës dhe Rusisë , ka dhuruar mijëra lëshues, granata dore dhe pushkë snajper me vlerë pothuajse 30 milionë dollarë, municione, pajisje për shikim natën dhe forca të blinduara.

6cd41b85c9cd670d7c0613be6e137731

Forcat ajrore ukrainase kanë thënë se Rusia do ta fitojë luftën nëse fuqitë perëndimore nuk dhurojnë avionë dhe sisteme më të mira të mbrojtjes ajrore.

Pavarësisht suksesit të forcave të tyre tokësore kundër Rusisë gjatë pesë javëve të fundit, epërsia ajrore është “faktori vendimtar në këtë luftë”, kanë thënë zyrtarët ushtarakë.

Ata thanë se Ukraina nuk ishte e pajisur mirë për t’u mbrojtur kundër fuqisë ajrore ruse, duke shtuar se Stingers “nuk ishin të mjaftueshëm” për të siguruar hapësirën e tyre ajrore.

Në vend të kësaj, forcat ajrore kërkuan luftëtarë F-15 dhe F-16, duke pretenduar se pilotët e saj ishin në gjendje të mësonin se si t’i fluturonin ato brenda dy deri në tre javë.

Thuhet se avionët janë superiorë ndaj Su-27 të përdorur nga Ukraina aktualisht.

Gjithashtu u kërkua sistemi amerikan Patriot, një sistem i mbrojtjes ajrore “me rreze të gjatë, në të gjitha lartësitë.

Nga ana tjetër zyrtarët amerikanë thonë se Rusia ka rritur fluturimet e avionëve në më shumë se 300 në një periudhë 24-orëshe.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.