STATISTIKAT/ 101 gola në 3 sezone, ja numrat e Kristiano Ronaldos me Juventusin


Në verën e vitit 2018, me kalimin e tij nga Reali i Madridit te Juventusi për 117 milionë euro, Kristiano Ronaldo u quajt si transferimi i shekullit, duke parë edhe kostot e operacionit që duke përfshirë kartonin, rrogën prej 31 milionë eurosh neto dhe taksat që klubi paguante për lojtarin, presidentit Andrea Anjeli ky 3-vjeçar i kushtoi gati 300 milionë euro në total.

RONALDO 2

Gjithsesi, edhe pse njĂ« gol i Kristiano Ronaldos i ka kushtuar Juventusit afro 3 milionĂ« euro, nĂ« fund, ky investim mund t’ia kishte vlejtur, nĂ«se nuk do tĂ« kishte peshuar pandemia, e cila futi nĂ« krizĂ« shumĂ« klube. Por, le tĂ« shohim disa prej numrave tĂ« frikshĂ«m tĂ« portugezit nĂ« Torino.

– 101 gola realizoi Ronaldo me Juventusin nĂ« tri sezone, nĂ« tĂ« gjitha kompeticionet: 81 nĂ« SerinĂ« A, 4 nĂ« KupĂ«n e ItalisĂ«, 14 nĂ« Champions dhe 2 nĂ« SuperkupĂ«n e ItalisĂ«, pas 134 prezencash tĂ« luajtura. KĂ«saj shifre i shtohen edhe 22 asiste pĂ«r gol pĂ«r shokĂ«t e skuadrĂ«s.

– NĂ«se marrim nĂ« konsideratĂ« vetĂ«m golat nĂ« SerinĂ« A, Ronaldo e mbyll kĂ«tĂ« aventurĂ« me njĂ« gol tĂ« shĂ«nuar çdo 104 minuta lojĂ«.

– 5 trofe fitoi Kristiano Ronaldo nĂ« tri sezone me Juventusin: 2 tituj kampion, 1 KupĂ« Italie dhe 2 Superkupa Italie, njĂ«rĂ«n prej sĂ« cilave kundĂ«r Milanit e vendosi me njĂ« gol personal.

– Pas mbĂ«rritjes sĂ« Ronaldos te Juventusi, gjithçka pĂ«rmblidhet te marketingu i planetit bardhezi, pĂ«soi rritje tĂ« frikshme: tĂ« ardhurat nga stadiumi kaluan nga 60 nĂ« 74 milionĂ« euro; sponsorĂ«t vetĂ«m pas sezonit tĂ« parĂ« sollĂ«n 170 milionĂ« nga 126 tĂ« njĂ« viti mĂ« parĂ«, ndĂ«rsa vetĂ«m nga produktet me emrin e tij nĂ« dyqanet “Juve” fitimet ishin 44 milionĂ« euro, pas 12 muajsh.

– 1 milion bluza shiti Kristiano Ronaldo qĂ« nĂ« 48 orĂ«t e tij tĂ« para tĂ« mbĂ«rritjes nĂ« Torino, si askush tjetĂ«r nĂ« histori nĂ« Itali. – Sponsori “Adidas” i Juventusit rinovoi menjĂ«herĂ« kontratĂ«n me klubin, duke kaluar nga 27 nĂ« 51 milionĂ« euro nĂ« vit.

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.