STATISTIKAT/ Franca bëhet “viktima” e preferuar e Spanjës

statistikat franca behet viktima e preferuar e spanjesTakimi kundër Francës ka qenë gjysmëfinalja numër 11 në historinë e Spanjës. Me suksesin e arritur ndaj “Gjelave” në Mynih, Spanja ka siguruar finalen e nëntë në një turne madhor.

asdsdadsadsadsaadsads

Spanja dhe Franca janë përballur 37 herë mes tyre në të gjitha kompeticionet. Franca është rivali i tretë me të cilin është ndeshur më shumë. Bilanci është 17 fitore për Spanjën, 13 për Francën dhe 7 barazime.

Me 17 suksese kundër Francës, Spanja barazon rekordin që ka me Zvicrën dhe Portugalinë, si kombëtaret ndaj të cilave ka fituar më shumë në histori. Me 16 vjeç e 362 ditë, Lamine Jamal është bërë lojtari më i ri që luan në një gjysmëfinale të një kampionati europian apo botëror, duke lënë pas legjendën e Brazilit, pele në Botërorin 1958 me 17 vjeç e 244 ditë.

Spanja është bërë skuadra e parë në historinë e kampionateve europianë që fiton 6 ndeshje radhazi në një kompeticion të tillë.

Spanja nuk ka humbur asnjë ndeshje me Fabian Ruizin në të gjitha kompeticionet (28 ndeshje – 19 fitore dhe 9 barazime).

Me 38 vjeç e 222 ditë, Hezus Navas është bërë lojtari më i moshuar që luan një gjysmëfinale në historinë e kampionateve europianë.

Lamine Jamal është bërë lojtari numër 105 në historinë e kombëtares spanjolle që luan në fazën finale të një Europiani ose Botërori.

Spanja ka shënuar 13 gola deri më tani në kampionatin europian në Gjermani. Vetëm Franca në vitin 1984 ka shënuar më shumë gola (14).

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts