STATISTIKAT/ Nga prezenca tek golat, ja rekordet e Premier Ligës


Topi nisi tĂ« rrotullohet nĂ« Premier LigĂ« dhe sezoni i ri garanton spektakĂ«l, gola dhe drama pĂ«rpara stadiumeve ku do tĂ« rikthehen tifozĂ«t. Por 2021-‘22 mund tĂ« jetĂ« edhe sezoni i rekordeve qĂ« thyen. MegjithatĂ«, ka disa rekorde qĂ« pritet tĂ« mbeten tĂ« pandryshuara edhe kĂ«tĂ« vit. Shejn Long mban medaljen e artĂ« pĂ«r golin mĂ« tĂ« shpejtĂ« tĂ« Premier LigĂ«s (shĂ«noi pĂ«r Sauthemptonin kundĂ«r Uotfordit nĂ« prill 2019 pas vetĂ«m 7.69 sekondash).

Premier Liga trofeu

Mirëpo, edhe rekordi i golave që mbahet nga Alan Shirer (260) duket i sigurt të paktën edhe për këtë sezon, ashtu siç është edhe ai i një lojtari me një klub të vetëm: mbahet nga Serxho Aguero (184). Golashënuesi më i mirë i historisë së Sitit, i cili u transferua në Barcelonë këtë verë, mban gjithashtu edhe rekordin e numrit më të madh të trigolëshave (12), por ai i rrezikohet nga Herri Kejn (8 tripleta), ndërsa i treti në listë është Rahim Sterling (4).

123 kartonĂ«t e verdhĂ« qĂ« ka koleksionuar Garet Berri nĂ« 653 ndeshje janĂ« gjithashtu njĂ« rekord i pathyeshĂ«m, ashtu siç Ă«shtĂ« edhe ai i prezencave tĂ« Rajan Gigsit pĂ«r njĂ« klub tĂ« vetĂ«m (632 ndeshje me Mançester Junajtidin) dhe asisteve (162). Peter Çeh do tĂ« mbetet portieri me mĂ« shumĂ« ndeshje pa pĂ«suar (202), tĂ« paktĂ«n deri nĂ« sezonin 2022-’23, edhe nĂ« rast se De Gea nuk pĂ«son gol nĂ« 38 javĂ«t e kampionatit pĂ«r dy vitet e ardhshme, spanjolli do tĂ« jetĂ« sĂ«rish pas çekut.

Por, do tĂ« ishte diçka spektakolare edhe thyerja e golit mĂ« tĂ« vonĂ« (101 minuta e 48 sekonda vendosur nga Dirk Kajt), 100 pikĂ«t e Mançester Sitit dhe 53 golat me kokĂ« tĂ« Peter Krauçit. Markus Bent mbetet lojtari qĂ« ka mbajtur fanellĂ«n e mĂ« shumĂ« klubeve tĂ« ndryshme tĂ« Premier LigĂ«s (8), ndĂ«rsa rekordi i spektatorĂ«ve u vendos me “Wembley”-n qĂ« priti derbin e LondrĂ«s TotenhemArsenal nĂ« shkurt 2018 (83.222).

Mes rekordeve që pritet të përditësohen është ai i skuadrës me më shumë fitore dhe golave për një klub, që të dyja mbajtur nga Junajtid (687 dhe 1.415). Evertoni është skuadra që ka regjistruar më shumë barazime (314) dhe më shumë gola të pësuar (1.415). Xhejms Milner është lojtari që ka hyrë më shumë në fushë si zëvendësues (161), ndërsa lojtari më i zëvendësuar është Tio Uollkot (152 herë).

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.