Sterilizimi i detyruar i grave rome

08:20 09/08/2021

Republika Çeke kĂ«rkon falje dhe kompenson 400 gra

Sterilizimi i detyruar i grave rome sistematikisht nĂ« ish-ÇekosllovakinĂ« e regjimit socialist nĂ« vitet ’70 dhe ’80. Disa raste u raportuan edhe nĂ« RepublikĂ«n Çeke deri nĂ« vitet 2000. MĂ« i fundit i dokumentuar Ă«shtĂ« i vitit 2007. GratĂ« me ngjyrĂ« u mashtruan nĂ« vite pĂ«r tĂ« nĂ«nshkruar dokumente pĂ«r tĂ« dhĂ«nĂ« pĂ«lqimin pĂ«r sterilizim, i cili shpesh kalonte si njĂ« formĂ« e pĂ«rkohshme e kontracepsionit. NdonjĂ«herĂ« kjo ndodhte gjatĂ« qĂ«ndrimit nĂ« spitale kundrejt ofrimit te parave.

“Isha i shtrirĂ« dhe nĂ« dhimbje, nĂ«n qetĂ«sim. Infermierja erdhi tek unĂ« me dy çarçafĂ«. NĂ« njĂ«rĂ«n mĂ« kĂ«rkoi tĂ« shkruaja emrin e foshnjĂ«s. Nga ana tjetĂ«r mĂ« kĂ«rkuan tĂ« nĂ«nshkruaja autorizimin pĂ«r sterilizim”, shprehet Elena Gorolova.

Shteti çek kĂ«rkoi falje nĂ« vitin 2009, por vetĂ«m tani kĂ«to gra mund tĂ« ndihen tĂ« çliruara. Pas disa dekadash betejash, Republika Çeke u detyrua t’u paguaje secilĂ«s prej atyre kompensim me 300,000 kurora, tĂ« barabarta me 12,000 Euro. Kjo shumĂ« parash Ă«shtĂ« njĂ« gjĂ« e vogĂ«l nĂ« krahasim me dĂ«met dhe vuajtjet e shkaktuara.

KĂ«shtu shteti çek ka njohur gabimin po kĂ«rkon tĂ« kompensojĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ« simbolike kĂ«to gra.  NĂ« RepublikĂ«n Çeke, janĂ« 400 gra  rome qe do tĂ« kompensohen. Kompensimi Ă«shtĂ« gjithashtu njĂ« garanci se kjo histori nuk do tĂ« pĂ«rsĂ«ritet kurrĂ« mĂ«.

Prania e romëve në këtë vend është rreth 250 mijë njerëz, shumica e të cilëve jetojnë në kushte varfërie dhe diskriminimi shoqëror. Rastet e sterilizimit të detyruar të grave rome janë dokumentuar gjithashtu në Sllovaki, Hungari, Gjermani, Suedi dhe Norvegji.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *