Stoltenberg: Kur të përfundojë lufta, Ukraina duhet të marrë masa mbrojtëse kundër sulmit të ri rus

Kur të përfundojë lufta, do të jetë e nevojshme të krijohen kushte ligjore ndërkombëtare që do të parandalojnë çdo përpjekje të Rusisë për të sulmuar përsëri Ukrainën.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, e tha këtë në një konferencë shtypi në Bruksel të premten, kur u pyet nëse garancitë e sigurisë për Ukrainën mund të diskutohen në samitin e NATO-s në Vilnius.

“Kur të përfundojë lufta, atëherë është e rëndësishme, sigurisht, që ne të kemi kuadrin e vendosur për të siguruar që Rusia, presidenti Putin, jo vetëm të pushojë forcat e tij, t’i ritrajnojë ato, t’i rialokojë, t’i riarmatosë dhe më pas të risulmojë në Faza e mëvonshme. Kjo është në fakt një paqe e qëndrueshme dhe e qëndrueshme. Dhe për ta siguruar këtë, ne kemi nevojë për korniza për t’i siguruar Ukrainës atë që i nevojitet për të siguruar që Rusia nuk do të sulmojë më”, tha Stoltenberg.

Sipas tij, mbështetja ushtarake për Ukrainën është detyra më urgjente për aleatët. Sa më shumë tokë të jetë në gjendje të çlirojë Ukraina, aq më e fortë do të jetë dora e tyre në tryezën e negociatave për të gjetur një fund paqësor, gjatë dhe të drejtë të kësaj lufte, tha ai.

“Dhe kjo është pikërisht ajo që aleatët po diskutojnë, kjo është pjesë e diskutimit mbi çështjen e anëtarësimit në NATO. Dhe siç thashë, kam besim se ne do të gjejmë një rrugë të bashkuar përpara si aleatë të NATO-s për kërkesën e Ukrainës për anëtarësim. Gjithashtu, pres që të marrim disa vendime konkrete për ndërveprueshmërinë dhe të gjitha gjërat që do ta ndihmojnë Ukrainën të afrohet me NATO-n”, tha Stoltenberg.

Ai vuri në dukje se disa aleatë po kryejnë konsultime dypalëshe dhe disa shumëpalëshe me Ukrainën mbi lloje të ndryshme të marrëveshjeve të sigurisë. Aleatët e NATO-s janë informuar rreth tyre dhe kjo thjesht do të plotësojë dhe mbështesë përpjekjet e përgjigjes së NATO-s si Aleancë, tha ai.

“Mesazhi është, sigurisht, që ne i marrim vendimet tona si kombe sovrane të pavarura së bashku me Ukrainën. Pra, nuk i takon Rusisë të marrë ndonjë vendim, të ketë ndonjë veto. Dhe përsëri, ne ndihmojmë Ukrainën të fitojë këtë luftë duke ofruar mbështetje ushtarake. dhe ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë”, tha Stoltenberg.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts