Stoltenberg: Lufta e Putinit në Ukrainë ka thelluar ndarjet në Rusi

Ngjarjet në Rusi gjatë fundjavës kanë treguar se lufta në Ukrainë ka thelluar ndarjet në Rusi, por aleatët e Ukrainës ende nuk mund ta nënvlerësojnë Rusinë dhe duhet të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën , tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s , Jens Stoltenberg.

Stoltenberg tha se është shumë herët për të spekuluar mbi efektet e lëvizjes së trupave të Wagner në Bjellorusi, por theksoi se aleanca është e gatshme të mbrohet kundër çdo kërcënimi.

“Është shumë herët për të bërë ndonjë gjykim përfundimtar në lidhje me pasojat e faktit që Prigozhin është zhvendosur në Bjellorusi dhe se ka shumë të ngjarë që disa nga forcat e tij do të vendosen gjithashtu në Bjellorusi,” u tha Stoltenberg gazetarëve pas një takimi me udhëheqësit e qeverisë së shtatë vendeve të NATO-s në Hagë.

“Por ne i kemi dërguar një mesazh të qartë Moskës dhe Minskut se NATO është atje për të mbrojtur çdo aleat, çdo centimetër të territorit të NATO-s”.

Yevgeny Prigozhin, udhëheqësi i grupit mercenar rus Wagner, fluturoi në mërgim në Bjellorusi të martën.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts