Stoltenberg: NATO duhet të diskutojë garancitë e sigurisë për Kievin

stoltenberg nato duhet te diskutoje garancite e sigurise per kievin

NATO duhet të diskutojë opsionet për t’i dhënë Ukrainës garanci sigurie për kohën pas luftës së saj me Rusinë, tha shefi i aleancës Jens Stoltenberg.

Kur të përfundojë lufta, NATO-s do të ketë nevojë për marrëveshje për të siguruar që Rusia thjesht të mos zhvendosë forcat e saj për një sulm tjetër, u tha ai gazetarëve në Bruksel.

Në të njëjtën kohë, Stoltenberg bëri të qartë se NATO – sipas nenit 5 të Traktatit të Uashingtonit do të sigurojë garanci të plota të sigurisë vetëm për anëtarët e plotë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts