Stoltenberg: NATO ka përgjegjësi për të siguruar që konflikti të mos përhapet përtej Ukrainës

NATO ka një “përgjegjësi për të siguruar që konflikti të mos përhapet përtej Ukrainës”, tha Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg.

Duke folur gjatë një konference të përbashkët për shtyp në Riga me presidentin letonez Egils Levits të martën, Stoltenberg vuri në dukje se “vuajtja që shohim tani në Ukrainë është e tmerrshme”.

“Ne kemi përgjegjësinë për të siguruar që konflikti të mos përshkallëzohet dhe të mos përhapet përtej Ukrainës. Kjo do të ishte edhe më e rrezikshme, shkatërruese dhe akoma më vdekjeprurëse. Situata mund të dalë jashtë kontrollit”, tha Stoltenberg.

Në përgjigje të situatës dhe për t’u “siguruar se nuk ka vend për llogaritje të gabuara në Moskë”, NATO ka “forcuar ndjeshëm” praninë e saj në pjesën lindore të aleancës, shtoi Stoltenberg.
“Ne kemi 130 avionë në gatishmëri të lartë. Mbi 200 anije nga veriu i lartë në Mesdhe dhe 1000 trupa shtesë në rajon,” vazhdoi shefi i NATO-s.

NATO do të “mbrojë do centimetër të territorit aleat”, tha Stoltenberg.

Deri më tani, NATO ka refuzuar të përfshihet drejtpërdrejt në konflikt – duke përfshirë krijimin e një zone ndalim-fluturimi – përtej mbështetjes së rezistencës së Ukrainës ndaj pushtimit të Rusisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.