Stoltenberg: Rusia nuk i braktis planet për të fituar kontrollin e plotë mbi Ukrainën

Udhëheqja ruse nuk ka hequr dorë nga planet e saj për të arritur kontrollin mbi Ukrainën dhe për këtë qëllim është gati të hedhë një numër të madh trupash në thertore, kështu që të gjithë duhet të përgatiten për një fushatë të zgjatur ushtarake për të zmbrapsur ofensivat e ardhshme ruse.

Kështu ka thënë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në një intervistë për DPA.

“Nuk ka asnjë tregues se presidenti Putin ka ndryshuar objektivin e tij të përgjithshëm të kësaj lufte. Ky është të kontrollojë Ukrainën. Ata kanë mobilizuar shumë trupa të reja. Shumë prej tyre janë trajnuar deri më tani. Ata kanë demonstruar një gatishmëri për të duruar humbje të dhimbshme dhe janë duke iu drejtuar regjimeve të tjera autoritare, duke përfshirë Iranin, për të marrë më shumë municion dhe më shumë armë. Kjo nuk ka mbaruar. Luftërat janë të paparashikueshme, por ne duhet të përgatitemi për një kohë të gjatë dhe gjithashtu për ofensiva të reja ruse. Ne nuk duhet ta nënvlerësojmë Rusinë.” vuri në dukje sekretari i përgjithshëm.

Ai theksoi se NATO dhe aleatët e saj mbështesin të drejtën e Ukrainës për vetëmbrojtje, e cila përcaktohet nga Karta e OKB-së.

“Ne gjithashtu duhet të kuptojmë kontekstin: sulme masive ruse ndaj infrastrukturës civile që synojnë të privojnë civilët ukrainas nga uji, ngrohja dhe energjia elektrike gjatë dimrit. Presidenti Putin përpiqet ta kthejë dimrin në një armë kundër civilëve. Ky nuk është një sulm ndaj ushtrisë objektiva me dëme kolaterale civile. Ky është një sulm masiv ndaj civilëve sepse miliona ukrainas janë të privuar nga këto shërbime bazë”, tha Stoltenberg.

Ai vuri në dukje se në vazhdën e kësaj, është shumë e vështirë të imagjinohet një kthim në marrëdhëniet “normale” me Rusinë në të ardhmen, edhe pas përfundimit të luftës.

“Çfarë lloj marrëdhëniesh do të ketë me Rusinë në të ardhmen do të varet nga sjellja e Rusisë. Mendoj se është e vështirë të imagjinohet që ne do të përfundojmë përsëri të varur nga mallrat kritike strategjike si energjia. Sepse varësia nga Rusia ka krijuar pika sulmi që tani po përpiqet ta përdorë për të na penguar të mbështesim Ukrainën. Varësia nga gazi na ka bërë të pambrojtur”, tha shefi i NATO-s.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts