Stoltenberg: Ukraina nuk është ftuar në samitin e NATO-s në Vilnius

Ukraina nuk do të marrë ftesë për samitin e NATO-s në Vilnius, i cili do të mbahet muajin e ardhshëm, në korrik, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg në një konferencë për shtyp në Bruksel.

“Ne diskutuam planin e veprimit për Ukrainën. Kjo është një pyetje që u ngrit në takimin ministror në Oslo”, tha ai.

Sipas Stoltenberg, ka tre pika të rëndësishme në lidhje me Ukrainën, qasja e vendit ndaj NATO-s në një dimension praktik. Kjo do të thotë mbështetje dhe ndihmë e vazhdueshme për vendin në kalimin nga standardet sovjetike në doktrinën dhe pajisjet e NATO-s; më tej është rruga politike, finalizimi i marrëveshjes për krijimin e Këshillit Ukrainë-NATO. Pika e tretë është anëtarësimi i Ukrainës në BE.

“Për momentin, ne nuk do të diskutojmë ftesën e Ukrainës për t’u anëtarësuar në NATO gjatë samitit të Vilnius. Por ne besojmë se Ukraina duhet të bëhet anëtare e saj. Ne do ta afrojmë këtë proces, jemi të sigurt se mund të gjejmë një konsensus në Vilnius se si ta afrojmë vendin me aleancën e Atlantikut të Veriut”, shtoi Stoltenberg.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts