Strategjia për të bllokuar eksportet, Ukraina: Rusia ka vendosur deri në 500 mina sovjetike në Detin e Zi

Ukraina pretendon se Rusia ka shpërndarë midis 400 dhe 500 mina të vjetra sovjetike në Detin e Zi, të cilat po shkëputen nga spiranca gjatë stuhive dhe lëvizjeve – duke e bërë të pamundur eksportimin e mallrave nga portet e Ukrainës.

Zëdhënësi i administratës ushtarake rajonale të Odesës, Serhiy Bratchuk, thotë se Rusia “ka krijuar një krizë ushqimore në botë” duke bllokuar portet, duke shtuar se Rusia po përdor një “alibi informacioni” duke fajësuar Ukrainën për krizën ushqimore.

Portet e Detit të Zi të Ukrainës janë bllokuar që nga fillimi i luftës më 24 shkurt, duke pezulluar eksportet vitale të drithit dhe zyrtarët thonë se 20 milionë tonë drithë janë bllokuar tani në vend.

OKB thotë se disa vende mund të përballen me zi buke afatgjatë nëse eksportet e Ukrainës nuk rikthehen në nivelet e paraluftës. Rusia ka ofruar hapjen e një korridori përmes Detit të Zi për dërgesat e ushqimit, në këmbim të lehtësimit të sanksioneve.

BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur këto pretendime.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.