Strehon 1.3 milion refugjatë, Uganda do të pranojë edhe 2 mijë nga Afganistani

Uganda do të pranojë 2,000 refugjatë, të cilët kanë ikur nga Afganistani, pasi talibanët kanë marrë pushtetin më 15 gusht.

Marrëveshja është arritur pas kërkesës së Shteteve të Bashkuara, ka thënë ministrja për refugjatë, Esther Anyakun për transmetuesin britanik BBC.

Grupi i parë me 500 afganë ishte planifikuar të arrinte më 17 gusht, mirëpo zyrtarët kanë thënë se janë ende duke diskutuar për hollësitë.

Uganda ka histori të gjatë të mikëpritjes së refugjatëve dhe aktualisht strehon 1.3 milion të tillë.

Ky komb i Afrikës Lindore ka numrin më të madh të refugjatëve në Afrikës dhe të tretin në botë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *