Studim i ri/ Moti i nxehtë mund të pengojë gjumin e mirë gjatë natës

Në disa vende, netët po ngrohen më shpejt se ditët falë ndryshimeve klimatike.

Dhe tani, shkencëtarët besojnë se ka një korrelacion midis motit më të nxehtë dhe gjumit më të dobët në zona anembanë botës, sipas një studimi të ri.

Shkencëtarët në Danimarkë analizuan të dhëna anonime nga dhjetëra mijëra orë inteligjente dhe shirita dore nga e gjithë bota. Ata përputheshin me të dhënat rreth kohës kur njerëzit binin në gjumë dhe zgjoheshin me informacione për motin lokal. Ata zbuluan se kur është më nxehtë gjatë natës, njerëzit kanë më shumë probleme për të fjetur.

Studimi i botuar në One Earth vë në dukje se temperatura e lëkurës dhe e trupit bëhet më të ndjeshme ndaj temperaturës së mjedisit gjatë gjumit.

Studiuesit thonë se efekti i temperaturave më të nxehta në gjumë ndihet në mënyrë të pabarabartë. Njerëzit e moshuar (trupat e të cilëve nuk prodhojnë djersë të mjaftueshme për të ftohur trupin e tyre), banorët në vendet me të ardhura më të ulëta, gratë dhe njerëzit që jetojnë në klimat tashmë të nxehta e ndjejnë më shumë ndikimin, thonë ata.

Shkencëtarët kanë zbuluar se ndryshimet klimatike intensifikojnë dhe rritin gjasat e valëve të të nxehtit dhe llojeve të tjera të motit ekstrem. Shkencëtarët e klimës presin që kjo të përkeqësohet pasi njerëzit vazhdojnë të lëshojnë gazra që bllokojnë nxehtësinë në atmosferë.

“Pa përshtatje të mëtejshme, dhe nëse përqendrimet e gazit serrë nuk stabilizohen deri në fund të shekullit, çdo person mund t’i nënshtrohet mesatarisht 2 javësh gjumë të shkurtër që i atribuohet temperaturës çdo vit,” tha studimi në One Earth .

Mungesa e gjumit është një faktor rreziku për problemet e shëndetit fizik dhe mendor, duke përfshirë uljen e performancës njohëse, hipertensionin, funksionin e dëmtuar të imunitetit, depresionin dhe më shumë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *