Studimi: Dieta që përmirëson depresionin pas tri javësh

studimi dieta qe permireson depresionin pas tri javesh

Në një studim të publikuar së fundi, një dietë e caktuar ishte në gjendje të përmirësonte depresionin pas vetëm disa javësh. Prandaj, terapia ushqimore duhet të jetë gjithmonë pjesë e terapisë për depresionin. Ajo që është befasuese është se ndryshimet e nevojshme në dietë nuk ishin aq të gjera dhe mund të zbatohen lehtësisht nga kushdo.

Në rastin e depresionit, një ndryshim në dietë mund t’i ndryshojë gjërat

Prej kohësh dihet dhe është vërtetuar shkencërisht se kushdo që ha një dietë jo të shëndetshme rrezikon të bëhet mbipeshë, probleme kardiovaskulare dhe diabeti. Megjithatë, ndikimi negativ që ka një dietë e pashëndetshme në shëndetin mendor është studiuar më intensivisht vetëm vitet e fundit.

Shumica e këtyre studimeve janë të kufizuara në studime vëzhguese, kështu që për një kohë të gjatë nuk dihej me siguri nëse një dietë jo e shëndetshme nxit depresionin apo nëse njerëzit hanë ushqime të pashëndetshme kur janë në depresion sepse thjesht nuk ndihen të motivuar për të ngrënë shëndetshëm.

Megjithatë, studimet aktuale kanë treguar se ndryshimi i dietës suaj mund të çojë në një përmirësi të depresionit. Njerëzit që vuajnë nga depresioni shpesh hanë shumë sheqer, shumë yndyrë dhe shumë ushqime të gacme.

Pjesëmarrësit në studim ishin 76 të rinj të moshës 17 dhe 35 vjeç, të cilët vuanin nga depresioni i moderuar deri në të rëndë. Dietat e të gjithë subjekteve të testimit përmbanin sasi të mëdha sheqeri, yndyrna të ngopura dhe ushqime të përpunuara.

Teste të shumta u kryen në fillim dhe në fund të studimit trejavor për të vlerësuar gjendjen e depresionit dhe ankthit.

Kjo dietë përmirësoi depresionin në vetëm tri javë

Ndryshimi i dietës përfshinte pjesëmarrësit duke ngrënë më pak sheqer dhe më pak produkte të gatshme, duke zgjedhur më shumë fruta dhe perime, peshk në vend të mishit dhe vaj ulliri në vend të yndyrave të ngopura.

Brenda periudhës së shkurtër të studimit prej vetëm tri javësh, simptomat e depresionit në grupin e dietës u përmirësuan ndjeshëm dhe nivelet e stresit dhe nivelet e ankthit gjithashtu u ulën.

Ushqimi duhet të integrohet në çdo koncept terapie për depresionin

Studiuesit njëzëri arrijnë në përfundimin se terapia ushqimore për depresionin duhet patjetër të jetë pjesë e një koncepti të terapisë gjithëpërfshirëse.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts