Studimi i ri amerikan: Koronavirusi mund të stimulojë prodhimin e autoantitrupave, sulmon organet dhe indet

Muaj pas shërimit nga infeksioni SARS-CoV-2, njerëzit e rikuperuar mund të kenë nivele të larta të antitrupave që mund të sulmojnë gabimisht organet dhe indet e tyre, madje edhe te pacientët që kanë pasur simptoma të lehta ose aspak, ka zbuluar hulumtimi i ri i SHBA.

Studiuesit në Institutin Cedars-Sinai në Los Angelos zbuluan se infeksioni me virusin që shkakton COVID-19 mund të shkaktojë një përgjigje imune që zgjat edhe pas infeksionit fillestar dhe shërimit të pacientëve, edhe nëse ata nuk kishin një formë të rëndë të sëmundjes. Rezultatet e hulumtimit u publikuan në revistën profesionale Journal of Translational Medicine.

Kur dikush është i infektuar me një virus ose patogjen tjetër, trupi lëshon proteina të quajtura antitrupa, të cilat janë atje për të zbuluar substanca të huaja që do t’i pengojnë ata të sulmojnë qelizat e trupit, por në disa raste trupi prodhon autoantitrupa që mund të sulmojnë organet e veta dhe indet, raporton reuters.

Studiuesit në Institutin Cedars-Sinai zbuluan se njerëzit që mposhtën infeksionin e virusit SARS-CoV-2 kishin një gamë të gjerë autoantitrupash deri në gjashtë muaj pas shërimit të plotë.

Edhe përpara këtij studimi, shkencëtarët e dinin se rastet e rënda të COVID-19 mund të rëndojnë sistemin imunitar deri në atë masë sa filluan të formohen të ashtuquajturat autoantitrupa, por ky është studimi i parë që tregon jo vetëm autoantitrupa të ngritur pas një infeksioni të lehtë ose asimptomatik, por edhe këmbëngulje me kalimin e kohës.

Autoantitrupat janë antitrupa që trupi i prodhon ndaj antigjeneve të veta. Në parim, sistemi imunitar dallon antigjenet e njerëzve të tjerë nga të tijtë dhe vepron vetëm mbi antigjenet e të tjerëve.

Megjithatë, ndonjëherë zhvillohet një reaksion imunitar kundër antigjeneve të tij (autoimuniteti) dhe mund të ndodhin sëmundje të ndryshme autoimune (p.sh. lupus eritematoz sistemik, artriti reumatoid, miastenia gravis).

Studimi përfshiu 177 punonjës shëndetësorë me prova të konfirmuara të infeksionit coronavirusit, të cilët u shëruan nga sëmundja përpara se vaksina të bëhej e disponueshme.

Shkencëtarët krahasuan mostrat e tyre të gjakut me mostrat e marra nga njerëz të shëndetshëm përpara pandemisë.

Të gjithë pjesëmarrësit e studimit me infeksion të konfirmuar SARS-CoVom-2 u treguan se kishin autoantitrupa të vazhdueshëm, duke përfshirë ato që mund të shkaktojnë inflamacion kronik dhe dëmtim të nyjeve, lëkurës dhe sistemit nervor (lupus, artrit reumatoid).

Disa nga autoantitrupat që gjetëm ishin të lidhur me sëmundje autoimune që zakonisht prekin gratë më shpesh sesa burrat, por në këtë studim, burrat kishin një numër më të lartë autoantitrupash të ngritura sesa gratë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com