Studimi i ri: Si ndikon Covid-19 në funksionimin e trurit

Një studim i ri ka ofruar të dhëna shtesë se Covid-19 me simptoma të rënduara, mund të ndikojë në funksionimin e trurit.

Studimi, i botuar në revistën JAMA Network Open, përdori teknika të përparuara për të ekzaminuar trurin e njerëzve të prekur nga Covid-19.

Hulumtimi zbuloi se pacientët të prekur rëndë nga koronavirusi kishin më shumë të ngjarë të kishin çrregullime të lëvizjes si dridhje ose kriza, sindromën e lobit ballor ose dëmtimin e trungut të trurit, të cilat mund të shkaktojnë probleme me sjelljen.

Studimi u krye nĂ« njĂ« spital tĂ« vetĂ«m nĂ« Paris midis 30 marsit dhe 11 qershorit 2020. Ai pĂ«rfshiu 78 pacientĂ« me Covid-19 tĂ« cilĂ«t gjithashtu iu nĂ«nshtruan njĂ« testi tĂ« veçantĂ« duke parĂ« ‘shkrepjen’ elektrike tĂ« qelizave tĂ« trurit gjatĂ« shtrimit nĂ« spital, tĂ« quajtur elektroencefalogram, ose EEG.

Shumë, por jo të gjithë, nga këta pacientë gjithashtu kishin kryer teknika të tjera të avancuara të imazhit, të tilla si imazhe rezonancë magnetike të trurit, ose MRI.

Nga 78 pacientë të përfshirë në studim, 9 u zbulua se kishin dëmtime ndërsa shkaku është ende i panjohur gjetjet përforcojnë hipotezën që virusi mund të pushtojë lobin ballor përmes nervave në hundë, thanë studiuesit.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.