Studimi: Kjo është arsyeja pse disa njerëz hezitojnë ose refuzojnë të vaksinohen

Hulumtimet e reja sjellin përpjekje për të eksploruar arsyeshmërinë e mohuesve të vaksinave, por edhe të atyre që hezitojnë ose hezitojnë dhe përpiqet të shpjegojë sjelljen e tyre, por edhe mënyrat se si mund të ndryshojë

Studimi i ri nga Polonia që vlerësoi 492 pjesëmarrës të dhëna të vetë-përcaktuara si vaksinim hezitues ose mohues arriti në përfundimin se mohuesit e vaksinës kundër koronavirusit të ri posedonin kryesisht një qëndrim të përgjithshëm negativ ndaj vaksinave .

Studimi u krye nga studiuesit në Universitetin Jagiellonian në Krakov dhe Universitetin SWPS në Wroclaw dhe u botua në Buletinin Social Psikologjik.

Pikëpamjet e njerëzve u morën në kontekstin e një konference ku ata që ishin kundër vaksinimit paraqitën qëndrimet e tyre. Edhe pse ata shpesh raportuan se pikëpamjet e tyre buronin nga përvojat e tyre personale negative me vaksinën, kur u pyetën për të zhvilluar arsyetimin e tyre ata ishin mjaft të paqartë .

Shumë raportuan se ata nuk mund të mbanin mend burimin e informacionit të tyre, ndërsa të tjerët i atribuan autizmit, alergjive ose sëmundjeve të fëmijërisë vaksinave, pavarësisht mungesës së provave të një korrelacioni të tillë.

Këto incidente interpretohen në bazë të tendencës së lindur të njeriut për të ruajtur atë që ka parë ose lexuar negativisht,  madje edhe në mënyrë të shkurtër në internet.

Studiuesit shpjegojnë se mohuesit priren të zgjedhin informacionin që vërteton paragjykimet e tyre, duke shmangur informacionin që është tregues i pikëpamjeve dhe interpretimeve alternative.

Kështu një qëndrim negativ para-ekzistues ndaj vaksinave i çon individët të interpretojnë simptomat negative si pasoja të vaksinave duke përforcuar më tej qëndrimin e tyre negativ.

Ekipi kërkimor gjithashtu kujton se kur informacioni i ngjashëm jepet nga burime të shumta, njerëzit priren të harrojnë burimin origjinal të informacionit, shpesh duke e ngatërruar atë me përvojën e tyre ose të njerëzve të afërt me ta. Pastaj ata i drejtohen edhe një herë një burimi të ri (të gabuar) informacioni.

Si përfundim, mohuesit e vaksinave besojnë se vaksinat shkaktojnë efekte anësore serioze, nuk mbrojnë individin dhe shoqërinë nga sëmundjet infektive dhe nuk janë testuar në mënyrë adekuate para fillimit të programit të vaksinimit. Ata janë gjithashtu të  bindur se drejtuesit e lëvizjes kundër vaksinave janë më të informuar për vaksinat nga shkencëtarët dhe se ata aktualisht veprojnë në interesin publik.

Sidoqoftë, është interesante se në krahasim me grupin e njerëzve që e quajnë veten hezitues, mohuesit e vaksinave kishin më shumë gjasa të kishin shpresa për mundësinë e mjekësisë moderne për t’u marrë me epideminë!

Ndërkohë, ata që ishin skeptikë për vaksinën thanë, megjithatë, se kishin besim në efektivitetin e vaksinave, si dhe përshtatshmërinë e hulumtimit të mëparshëm të vaksinimit. Nga ana tjetër, ata ishin veçanërisht të prirur ndaj deklaratave të lëvizjes kundër vaksinimit për efektet anësore dhe “komplotin e kompanive të mëdha të ilaçeve”. Përveç kësaj, ata kanë më shumë gjasa të refuzojnë vaksinën nëse u paraqiten argumente të përgatitura mirë.

Si përfundim, shkencëtarët vërejnë se të dhënat në dispozicion janë mjaft zhgënjyese në lidhje me mundësinë e ndryshimit të qëndrimit të mohuesve të vaksinave dhe prandaj sugjerojnë që të bëhen përpjekje për të bindur ata që hezitojnë të zvogëlojnë shqetësimet e tyre në lidhje me efektet negative të vaksinës .. Ata sugjerojnë gjithashtu të theksohen argumentet shoqërore se pse rekomandohet vaksinimi nga bota mjekësore, në mënyrë që të përforcohen aspektet pozitive të qëndrimit të tyre.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *