Studimi: Omicron katërfishon antitrupat kundër Deltës!

Një studim i ri i kryer së fundi në Afrikën e Jugut, tregon se varianti i ri i Covid i koronavirusit mund të rrisë imunitetin e trupit ndaj shtamit më të rrezikshëm, Delta.

Times of Israel thotë se studimi fillimisht është kryer mbi një numër të vogël njerëzish disa prej të cilëve ishin të vaksinuar, e të tjerët jo, por ndërkohë të gjithë qenë prekur nga Omicron.

Shkencëtarët morën kampione gjaku 14 ditë më vonë nga këta përsona për të parë sesi kishte reaguar trupi dhe a mund ta neutralizonte Omicronin dhe Deltën. Nga 15 vetë që u testuan, dy prej tyre nuk e shfaqën këtë aftësi. Por të tjerët rezultuan me 14 herë më shumë antitrupa ndaj llojit të ri, siç është logjike pas shërimit, ndërsa regjistruan gjithashtu edhe një katërfishim të antitrupave kundër Deltës.

Studimi u drejtua nga Alex Sigal, kërkues në Institutin e Kërkimeve Shëndetësore të Afrikës, i cili studimet i ka kryer në Izrael. “E prisnim një shtim të reagimit imunitar ndaj Omicronit, por ndërkohë pamë që të tjerët njerëz patën shtim të reagimit imunitar edhe ndaj Deltës”, u shpreh ai.

Ekspertët afrikano-jugorë sakaq vazhdojnë të këmbëngulin se të prekurit nga Omicron kanë një rrezik më të ulët të shtrimit në spital dhe të sëmurit rëndë, krahasuar me Deltën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *