Studiuesit zbulojnë se çfarë e vrau personin e parë që pranoi transplantin e zemrës nga një derr

Studiuesit duke u përpjekur të mësojnë se çfarë e vrau personin e parë që pranoi transplantin e zemrës nga një derr , kanë zbuluar se organi përmbante një virus të kafshëve, por ende nuk mund të thonë nëse ai ka luajtur ndonjë rol në vdekjen e njeriut.

Një burrë nga Maryland, 57-vjeçari David Bennett Sr., vdiq në mars, dy muaj pas transplantimit eksperimental novator. Mjekët e Universitetit të Maryland thanë se gjetën një surprizë të padëshiruar, ADN virale brenda zemrës së derrit. Ata nuk gjetën shenja se ky insekt, i quajtur citomegalovirus i derrit, po shkaktonte një infeksion aktiv.

Por një shqetësim i madh për transplantet nga kafshët tek njeriu është se mund të shfaqen lloje të reja infeksionesh.

Për shkak se disa viruse janë “latent”, që do të thotë se ata rrinë pa shkaktuar sëmundje, “mund të jetë një autostop”, tha Dr. Bartley Griffith, kirurgu që kreu transplantin e Bennett.

Megjithatë, janë duke u zhvilluar teste më të sofistikuara për të “siguruar që të mos na mungojnë këto lloj virusesh”, shtoi Dr. Muhammad Mohiuddin, drejtor shkencor i programit të ksenotransplantit të universitetit.

Virusi i kafshëve u raportua për herë të parë nga MIT Technology Review, duke cituar një prezantim shkencor që Griffith i bëri Shoqatës Amerikane të Transplantimit muajin e kaluar.

Për dekada, mjekët janë përpjekur të përdorin organet e kafshëve për të shpëtuar jetën e njerëzve pa sukses. Bennett, i cili ishte duke vdekur dhe i papërshtatshëm për një transplant të zemrës njerëzore, iu nënshtrua operacionit të fundit duke përdorur një zemër nga një derr i modifikuar gjenetikisht për të ulur rrezikun që sistemi i tij imunitar të refuzonte me shpejtësi një organ të tillë të huaj.

Ekipi i Maryland tha se derri dhurues ishte i shëndetshëm, kishte kaluar testin e kërkuar nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave për të kontrolluar për infeksione dhe ishte rritur në një strukturë të krijuar për të parandaluar përhapjen e infeksioneve nga kafshët. Revivicor, kompania që siguroi kafshën, nuk pranoi të komentojë.

Griffith tha se pacienti i tij, ndërsa ishte shumë i sëmurë, ishte shëruar mjaft mirë nga transplanti kur një mëngjes u zgjua më keq, me simptoma të ngjashme me një infeksion. Mjekët kryen teste të shumta në përpjekje për të kuptuar shkakun dhe i dhanë Bennett një sërë antibiotikësh, ilaçe antivirale dhe një trajtim për rritjen e imunitetit. Por zemra e derrit u fry, u mbush me lëngje dhe përfundimisht pushoi së funksionuari.

“Çfarë po bënte virusi, nëse ka ndonjë gjë, që mund të kishte shkaktuar ënjtje në zemrën e tij?” e pyeti Griffith. “Sinqerisht, ne nuk e dimë.”

Reagimi gjithashtu nuk dukej të ishte një refuzim tipik i organeve, tha ai, duke vënë në dukje se hetimi është ende duke u zhvilluar.

Ndërkohë mjekët në qendrat e tjera mjekësore në të gjithë vendin kanë eksperimentuar me organe kafshësh në trupat e dhuruar të njeriut dhe janë në ankth të bëjnë së shpejti studime formale në pacientë të gjallë. Nuk është e qartë se si virusi i derrit do të ndikojë në këto plane.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.