Stuhi të forta ere, shiu dhe dëbore/ Autoritetet japin alarmin në Itali: Fronti atlantik mbërrin sonte, Kalabria, Siçilia dhe Pulia ne alarm, mbyllen shkollat (Foto)

Moti i keq me reshje të dendura shiu e dëbore pritet te perfshije Italinë Qendore dhe Jugore. Kryetari i bashkisë së Caserta, Carlo Marino, urdhëroi mbylljen e të gjitha shkollave të të gjitha niveleve, publike dhe private, përfshirë çerdhet për të enjten për shkak të motit të keq.

Mbi bazën e parashikimeve mbrojtja civile ka lëshuar një alarm moti që parashikon reshje të shumta shiu,  shumë intensive dhe të shoqëruara me breshër, rrufe dhe rrëqethje të forta ere, në Lacio dhe Campania, në shtrirje në sektorët e brendshëm të Abruzzo dhe Molise.

Ita

Ndërkohë alarmi portokalli  është dhënë për ditën e nesërme në pjesë të Campania, Lacio, Sardenja në Lazio, Campania, Basilicata, Abruzzo, Molise, Kalabria, Siçilia dhe Pulia.

Në Friuli Venezia Giulia Mbrojtja civile ka lëshuar një alarm të verdhë moti. Në fakt, një front Atlantik do të ndikojë në rajon dhe do të jetë më aktiv në kufirin me Slloveninë. Të premten do të vijë ajër i ftohtë dhe i thatë nga veriu.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.