Stuhia Elsa i drejtohet Floridës

18:40 06/07/2021

Kuba dhe ishujt e Karaibeve kanë pësuar dëme të mëdha materiale për shkak të përmbytjeve

Elsa shkaktoi dëme të konsiderueshme materiale në Kuba, Karaibe, Barbados, Shën Lucia, Haiti, Xhamajka dhe Republika Dominikane e shoqëruar me erëra deri në 100 km/h.

Kombet e ishujve të Karaibeve tashmë janë duke luftuar me ndikimin ekonomik të pandemisë së koronavirusit në ekonomitë e tyre të mbështetura nga turizmi dhe duke u përgatitur për një sezon tjetër aktive uraganësh.

Po ashtu edhe Kuba po lufton me shpërthimin e tij më të keq COVID-19 që nga fillimi i pandemisë, duke rritur frikën se evakuimet masive mund të çojnë në një rritje të mëtejshme të infeksioneve.

MĂ« shumĂ« se 100,000 njerĂ«z nĂ« KubĂ« janĂ« evakuuar nga zonat e prirura nga pĂ«rmbytjet. Shumica janĂ« strehuar nĂ« shtĂ«pitĂ« e  miqve dhe nĂ« strehimoret qeveritare. MeteorologĂ«t po parashikojnĂ« njĂ« sezon me stuhi mbi normalen pĂ«r kĂ«tĂ« vit, pas sezoni i vitit tĂ« kaluar regjistroi mbi 30 stuhi tropikale ku humbĂ«n jetĂ«n disa persona.  

Klan News


TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *