Stuhia “Isha” godet Britaninë e Madhe në një cikël të rrallë ​

stuhia isha godet britanine e madhe ne nje cikel te rralle

Stuhia “Isha” do të godasë “të gjithë” në Britaninë e Madhe me erë dhe shi gjatë një cikli moti të rrallë, thanë sinoptikanët. Erërat deri në 80 milje në orë (129 kilometra në orë) do të fryjnë sot në mbrëmje, duke shkaktuar potencialisht ndërprerje të energjisë dhe humbje të sinjalit të telefonit celular, ndërsa rrugët dhe urat ka të ngjarë të mbyllen dhe shërbimet e transportit mund të përballen me vonesa dhe anulime në disa zona.

Gati 10 centimetra shi mund të bjerë brenda disa orësh në disa rajone dhe të shkaktojë përmbytje të lokalizuara, me tetë paralajmërime për përmbytje tashmë në të gjithë Anglinë.

Parashikuesja e “Met Office”, Ellie Glaisyer tha se stuhia do të përhapet në të gjithë Britaninë e Madhe.

“Met Office” ka lëshuar paralajmërime të motit për erë të fortë në Anglinë veriore dhe perëndimore, Uellsin, Irlandën e Veriut dhe pjesë të Skocisë sot dhe nesër.

Sinoptikanët thanë se ekziston një rrezik për jetën në zonat bregdetare nga valët e mëdha dhe mbeturinat që hidhen në brendësi të tokës, si dhe dëmtime në ndërtesa.

Paralajmërimet për erën dhe shiun do të hyjnë gjithashtu në fuqi duke mbuluar pjesën tjetër të Britanisë së Madhe gjatë dy ditëve, që do të thotë se përmbytjet janë të mundshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts