Stuhia tropikale Elsa

19:50 05/07/2021

3 persona humbën jetën ndërsa 100 mijë jane evakuuar nga autoritetet pasi përmbytjet mund të intesifikohen

Stuhia tropikale Elsa ka përfshirë pjesën Jugqendrore të Kubës. Autoritetet kanë paralajmëruar për uragan në disa provinca të Karaibeve.

Një djalë 15 vjeç dhe një grua 75 vjeç humbën jetën në Republikën Domenikane pasi muret e shtëpisë u shembën mbi ta, ndërsa një vdekje e tretë u raportua gjithashtu në Santa Lucia. Qendra për Uraganet në SHBA ka parashikuar se Elsa do të forcojë edhe më shumë intensitetin gjatë orëve në vijim.

Stuhia preku nĂ« fillim pjesĂ«n Lindore tĂ« KubĂ«s e shoqĂ«ruar me erĂ«ra tĂ« forta dhe shi tĂ« dendur e duke shkatĂ«rruar disa shtĂ«pi dhe duke lĂ«nĂ« pa energji elektrike qindra banore. NĂ« RepublikĂ«n Domenikane, u raportuan pĂ«rmbytje nĂ« provincĂ«n San Cristobal, ku autoritetet realizuan  rreth 100 evakuime, ndĂ«rsa shirat e fuqishĂ«m sollĂ«n mbeturina nĂ« Santo Domingo.

Autoritetet kubane evakuuan 100.000 persona pĂ«r shkak tĂ« frikĂ«s se stuhia tropikale qĂ« po i afrohet bregdetit tĂ« vendit mund tĂ« shkaktojĂ« shira tĂ« mĂ«dha dhe pĂ«rmbytje. Ata janĂ« vendosur nĂ« strehimoret qeveritare. Elsa Ă«shtĂ« stuhia e  parĂ« e kĂ«tij sezoni.

Klan News


TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *