Sudan, 5 forca të sigurisë u vranë në një sulm që synonte grupin e armatosur ISIL (ISIS)

Shërbimet e inteligjencës së Sudanit kanë thënë se pesë oficerë të antiterrorizmit janë vrarë gjatë një sulmi në kryeqytet duke synuar një qelizë të lidhur me grupin e armatosur ISIL (ISIS).

“Dy oficerë dhe tre nënoficerë” u vranë gjatë operacionit të së martës në Khartoum, tha agjencia në një deklaratë .

Forcat e sigurisë arrestuan “11 terroristë të huaj nga kombësi të ndryshme” në bastisje, ndërsa “katër terroristë të huaj arritën të shpëtojnë”, shtohet në deklaratë.

Një shtëpi dykatëshe në lagjen Jabra të Khartoum ishte e rrethuar nga një kordon i forcave të sigurisë, të cilët u kërkuan turmave të largoheshin në rast se mbeteshin eksplozivë, raportoi agjencia e lajmeve AFP.

Fqinjët i thanë AFP se dëgjuan një shkëmbim të shtënash me armë dhe panë se të plagosurit po transportoheshin me makina.

Asnjë informacion tjetër nuk ishte i disponueshëm menjëherë.

Në vitin 2019, Departamenti i Shtetit i Shteteve të Bashkuara kishte paralajmëruar për rrezikun e ISIL -it në Sudan.

Pavarësisht nga mungesa e sulmeve të profilit të lartë terrorist, rrjetet lehtësuese të ISIS duket se janë aktive brenda Sudanit.

Zyrtarët sudanezë kishin “pranuar se kishte” ekstremistë “të lidhur me ISIS në vend”.

Në veri të Sudanit shtrihet Egjipti, i cili prej vitesh po lufton me një fushatë të armatosur në Gadishullin Sinai të udhëhequr kryesisht nga dega lokale e ISIL.

Një grup tjetër i luftëtarëve të ISIL është aktiv në Jemen, përtej Detit të Kuq nga Sudani.

Incidenti i së martës erdhi pasi qeveria e Sudanit tha se pengoi një përpjekje për grusht shteti javën e kaluar që përfshinte oficerë ushtarakë dhe civilë të lidhur me qeverinë e Presidentit të vjetër Omar al-Bashir. Al-Bashir u hoq nga ushtria në vitin 2019 në prag të protestave mujore kundër sundimit të tij tre dekadash.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *