Sudan, përmbytjet sezonale vrasin 77 njerëz, shkatërrojnë 14,500 shtëpi

Më shumë se 70 njerëz janë vrarë dhe 14,500 shtëpi janë shkatërruar në Sudan nga rrebeshet dhe përmbytjet sezonale, tha të enjten një zyrtar i lartë.

Numri i të vdekurve që nga sezoni i shirave që filloi në maj ishte 77 persona, tha Brig. Gjenerali Abdul-Jalil Abdul-Rahim, zëdhënës i Këshillit Kombëtar të Sudanit për Mbrojtjen Civile,
Provincat më të prekura përfshijnë Kordofanin Verior, Jazira, Kordofan Jugor, Darfur Jugor dhe lumin Nil, shtoi ai.

Të hënën, Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare tha se më shumë se 136,000 njerëz janë prekur nga përmbytjet në shtetet lindore të Sudanit dhe Kordofan. Agjencia e OKB-së tha se priste që kjo shifër të rritet pasi numërimi ishte ende duke u zhvilluar dhe shirat e dendur ishin parashikuar.
Sezoni i shirave të Sudanit zakonisht zgjat deri në shtator.

Vitin e kaluar, përmbytjet dhe shiu i dendur vranë më shumë se 80 njerëz dhe përmbytën dhjetëra mijëra shtëpi në të gjithë vendin. Në vitin 2020, autoritetet e shpallën Sudanin një zonë të fatkeqësisë natyrore dhe vendosën një gjendje të jashtëzakonshme tre-mujore në të gjithë vendin pasi përmbytja vrau rreth 100 njerëz dhe përmbyti mbi 100,000 shtëpi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts