Sudan, Save The Children: Të paktën 500 fëmijë vdesin nga uria në katër muaj luftë

sudan save the children te pakten 500 femije vdesin nga uria ne kater muaj lufte

Të paktën 500 fëmijë “dhe ndoshta qindra të tjerë” vdiqën nga uria gjatë luftës katërmujore në Sudan, njoftoi organizata joqeveritare Save the Children.

Në një vend ku para luftës një në tre banorë vuante nga uria, “fëmijët po vdesin nga uria në një kohë kur kjo mund të ishte shmangur plotësisht”, ankohet në një deklaratë drejtori i organizatës në Sudan, Arif Nur.

“Të paktën 498 në Sudan dhe ndoshta qindra të tjerë kanë vdekur nga uria” që nga fillimi i luftës më 15 prill. “ Nuk mund ta imagjinonim kurrë se do të shihnim kaq shumë fëmijë të vdisnin nga uria, por ky është realiteti i ri në Sudan”, tha ai në deklaratën e tij.

Dhe situata mund të përkeqësohet pasi Save the Children, i paaftë për të vepruar në mes të konfliktit, është detyruar të ndalojë “ndihma për 31,000 fëmijë që vuajnë nga kequshqyerja”. Në maj, u shkatërrua fabrika që prodhonte 60% të produkteve për të trajtuar kequshqyerjen e fëmijëve.

Lufta – për të cilën analistët thonë se ka të ngjarë të zgjasë me vite – midis ushtrisë së rregullt të Sudanit dhe Forcës së Mbështetjes së Shpejtë ka vrarë 5,000 njerëz që nga prilli, sipas një raporti nga OJQ-ja Projekti i të Dhënave të Konflikteve të Armatosura dhe Ngjarjeve (Acled) .

Ajo ka detyruar gjithashtu më shumë se katër milionë njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre.

Komuniteti ndërkombëtar po përpiqet të financojë ndihmën për personat e zhvendosur brenda vendit, të plagosurit dhe viktimat e dhunës seksuale, ndërsa drejtësia ndërkombëtare është e shqetësuar për kryerjen e “krimeve të luftës”.

Organizatat humanitare, të cilat janë bllokuar nga lëvizja e tyre nga autoritetet dhe janë nën sulm, përsërisin se kanë marrë vetëm 27% të nevojave të tyre për financim.

Konflikti vazhdon kryesisht në Khartoum dhe Darfur, një rajon ku jeton një e katërta e 48 milionë banorëve të Sudanit. Në Darfur, konflikti është përqendruar në Nyala, kryeqyteti i Darfurit të Jugut, ku që nga 11 gushti, sipas OKB-së, janë vrarë 60 persona, 250 të plagosur dhe 50,000 të zhvendosur.

Ndërsa luftimet bllokojnë aksesin për kamionët që transportonin ndihma humanitare, spitali turk, i vetmi që ende vepron në Niala, tha se ishte i mbingarkuar nga të plagosurit.

Kohët e fundit, lufta është përhapur në el-Fasser, kryeqytetin e Darfurit të Veriut, pasi, sipas Laboratorit Humanitar të Kërkimeve Humanitare të Universitetit Yale, të paktën 25 fshatra të Darfurit u dogjën nga Forcat e Mbështetjes së Shpejtë dhe milicitë e tyre aleate arabe.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts