Sudan, shkollat përgjysmojnë orët e mësimit për shkak të mungesës së bukës

Autoritetet arsimore në kryeqytetin e Sudanit kanë shkurtuar orët e punës dhe kanë zvogëluar orët e mësimit për shkak të mungesës së bukës.

Drejtori i Arsimit Bazë në Shtetin Khartoum tha se ulja do të vazhdojë derisa të përmirësohet situata.

“Për shkak të gjendjes që po përjeton vendi dhe mungesës së bukës, është vendosur që puna në shkolla të jetë në orët e mëngjesit nga 7:30 e mëngjesit deri në 11:00 paradite,” tha Hamaza Ahmed Mohamed al-Fahal në një letër.

Direktiva e lëshuar të hënën hyn në fuqi menjëherë.

BBC ka mësuar se furrat e bukës në Khartoum mund të mbesin pa miell gruri në shtatë ditët e ardhshme.

Mungesat kuptohet se janë shkaktuar nga protestat në Sudanin lindor, të cilat kanë bllokuar rrugët dhe kanë detyruar portet e Detit të Kuq të mbyllen javët e fundit.

Anëtarët e komunitetit Beja janë ankuar për atë që ata thanë se ishte margjinalizimi i tyre politik dhe kushtet e këqija ekonomike.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *