Sudan, trupat e të paktën 87 personave u gjetën në një varr masiv në Darfurin Perëndimor, mes tyre gra dhe fëmijë

Të paktën 87 persona, përfshirë anëtarë të fisit Masalit, u gjetën të varrosur në një varr masiv në Darfurin Perëndimor të Sudanit, tha sot agjencia e Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut, duke shtuar se kishte informacione të besueshme se Forcat e Veprimit të Shpejtë ishte përgjegjëse për krimin.

Banorët vendas u detyruan të hidhnin trupat, duke përfshirë gra dhe fëmijë, në një zonë të hapur pranë qytetit perëndimor të El Jenina midis 20 dhe 21 qershorit, tha një deklaratë e OKB-së.

Disa nga viktimat vdiqën gjatë një vale dhune nga Forca e Mbështetjes së Shpejtë paraushtarake të Sudanit dhe forcat paraushtarake aleate në ditët pas vrasjes së guvernatorit lokal Hamish Abakar, thuhet në deklaratë.

“Unë dënoj në termat më të ashpër të mundshëm vrasjen e civilëve dhe jam më tej i tmerruar nga mënyra e pashpirt dhe mosrespektuese në të cilën u trajtuan të vdekurit së bashku me familjet dhe komunitetet e tyre”, thotë në një deklaratë Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, Volker Turk. Ai bëri thirrje për një hetim të menjëhershëm dhe të plotë.

Nuk ishte menjëherë e qartë se sa nga të vdekurit ishin Masalitë. Gjakderdhja e motivuar etnikisht është përshkallëzuar javët e fundit së bashku me luftën midis fraksioneve ushtarake rivale që shpërtheu në prill.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts