Suedia dhe Danimarka ndërpresin përdorimin e vaksinës COVID-19 të Modernës për grupmoshat më të reja

Në Danimarkë, personave nën moshën 18 vjeç nuk do t’u ofrohet vaksina Moderna me kujdes, tha të mërkurën Autoriteti Danez i Shëndetit.

Ai tha se të dhënat, të mbledhura nga katër vende nordike, tregojnë se ekziston dyshimi për një rrezik në rritje të inflamacionit të zemrës kur vaksinohen me injeksione të Modernas, megjithëse numri i rasteve të inflamacionit të zemrës mbetet shumë i ulët.

Të dhënat paraprake nga studimi nordik i janë dërguar  Agjencisë Evropiane të Barnave (EMA) dhe tani do të vlerësohen.

Suedia dhe Danimarka thanë se tani rekomanduan vaksinën Comirnaty, nga Pfizer/BioNTech, në vend.

Norvegjia tashmë rekomandon vaksinën Cominarty për të miturit dhe tha se po e përsëriste këtë, duke nënvizuar se efektet anësore të rralla mund të jenë më të shpeshta për djemtë dhe të rinjtë, dhe kryesisht pas marrjes së një doze të dytë.

“Burrat nën moshën 30 vjeç gjithashtu duhet të marrin parasysh zgjedhjen e Cominarty kur vaksinohen,” tha Geir Bukholm, kreu i kontrollit të infeksionit në Institutin Norvegjez të Shëndetit Publik, në një deklaratë.

Një zyrtar finlandez i shëndetësisë tha se Finlanda priste të publikonte një vendim ditën e sotme.

EMA miratoi përdorimin e Comirnaty në maj, ndërsa Spikevax iu dha lëvdata për fëmijët mbi 12 vjeç në korrik.

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.