Suedia dhuron 1 milion doza vaksinash për COVAX

23:51 03/05/2021

Drejtori i PĂ«rgjithshĂ«m i OrganizatĂ«s BotĂ«rore tĂ« ShĂ«ndetĂ«sisĂ«, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka njoftuar sot se Suedia do tĂ« dhurojĂ« 1 milionĂ« doza vaksinash pĂ«r COVAX. Drejtori i OBSH tha se  vaksinat do tĂ« pĂ«rdoren pĂ«r tĂ« shpĂ«tuar jetĂ«n e njerĂ«zve qĂ« janĂ« nĂ« rrezik nga Covid-19 nĂ« vendet e varfra.

“Njoftimi i SuedisĂ« se do tĂ« dhurojĂ« 1 milion doza tĂ« vaksinave kundĂ«r Covid-19 pĂ«r COVAX Ă«shtĂ« njĂ« gjest i shkĂ«lqyer qĂ« duhet tĂ« pĂ«rsĂ«ritet nga qeveritĂ« nĂ« tĂ« gjithĂ« botĂ«n pĂ«r tĂ« pĂ«rshpejtuar pĂ«rhapjen e drejtĂ« tĂ« vaksinave nĂ« nivel global,” u shpreh Tedros.

Po ashtu ai bëri me dije se COVAX ka nevojë urgjente për 20 milionë doza gjatë tremujorit të dytë të vitit 2021 për të mbuluar ndërprerjet në furnizim të shkaktuara nga kërkesat e rritura për vaksina në Indi, për shkak të situatës së rënduar nga virusi.

Ai vlerësoi gjestin e qeverisë së Suedisë dhe tha se dhurimi i vaksinave vjen në një kohë kur bota ka shumë nevojë për të vaksinuar qytetarët.

OBSH dhe qeveritĂ« e disa vendeve po pĂ«rpiqen qĂ« tĂ« grumbullojnĂ« sa mĂ« shumĂ« vaksina pĂ«r t’i shpĂ«rndarĂ« tek vendet e varfra me anĂ« tĂ« mekanizmit COVAX./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *